Yatırım Teşvik Kararında Değişiklik

Yatırım Teşvik Kararında Değişiklik

20 Ocak 2018 Tarihli ve 30241 sayılı Resmi Gazete ile Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda, aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.

Uzmanlarımız tarafından hazırlanan, değişiklikle ilgili özet metin aşağıdadır;

  1. Havacılık sektöründeki büyümenin desteklenmesi ve uluslararası yolcu ve yük taşımacılığında Türk havayolu şirketlerinin rekabet gücünü artırabilmesi için havayolu ile yük  ve/veya yolcu taşımacılığına yönelik yatırımlar, öncelikli yatırım konuları arasına dahil edilmiştir.
  2. İstanbul ilinde 37 sektöründe yapılacak hava taşıtları ve motorlarının bakım ve onarımı yatırımlar bölgesel desteklerden yararlanabilecektir.
  3. “Havayolu ile yük ve/veya yolcu taşımacılığına yönelik yatırımlar 1 inci bölgede uygulanan desteklerden yararlanır. Havayolu taksi işletmeciliği yatırımları teşvik edilmez.” maddesi yürürlükten kaldırıldı.
  4. Kağıt hamurundan başlama imkanı sınırlı olan, kağıt ürünleri üretimi yatırımları için kağıt hamurundan başlama şartı kaldırıldı. Kağıt hamuru olmasa dahi, bazı oluklu mukavva üretimleri de bölgesel desteklenebilecek.
  5. Makarna, makarna ile entegre irmik yatırımları, ev hayvanları için hazır yem, balık unu, balık yağı, balık yemi, kuruyemiş ve turşu ile donuk ekmek hamuru yatırımlarının bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenmesine yönelik düzenleme yapıldı. Makarna, makarna ile entegre irmik yatırımları artık bölgesel olarak desteklenebilecek.
  6. Asgari 5 milyon TL tutarındaki havalimanı ve yer hizmetleri yatırımları ile liman ve liman hizmetleri yatırımları (yat limanı ve marina dahil) bölgesel desteklerden yararlanabilecek.
  7.  “BÜYÜK ÖLÇEKLİ YATIRIMLAR” başlıklı ekinin 3 numaralı sırası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
3 Liman ve Liman Hizmetleri Yatırımları ile Havalimanı ve Havalimanı Yer Hizmetleri Yatırımları 200

 

Kararın tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

2017/11133    Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişik Yapılmasına Dair Karar

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bilgi Almak ve Aramak İçin Tıklayın